Zdrowie 

Babka w fitoterapii. Jakie ma właściwości i przeznaczenie?

Babka jest jedną z roślin o wielu cennych składnikach aktywnych, które spowodowały, że jest ona od wieków używana w fitoterapii – ziołolecznictwie. Jakie gatunki babki wykazują najlepsze działanie prozdrowotne? Jakie mają właściwości i zastosowanie prozdrowotne?

Gatunki babki. Jaki warto stosować?

Do rodzaju babek zaliczane są rośliny wielu gatunków, które różnią się pomiędzy sobą swoim występowaniem, wyglądem oraz właściwościami.

Najczęściej w fitoterapii wykorzystywana jest babka zwyczajna, także określana większą (Plantago major). W leczeniu używane są jej liście. Również stosowana jest babka lancetowata, wąskolistna (Plantago lanceolata). Leczniczo stosuje się również babkę płesznik, nazywaną babką afrykańską (Plantago afra), z której pozyskuje się nasiona.

Jakie właściwości ma babka?

Dla roślin jak babka lancetowata, babka zwyczajna właściwości lecznicze odnoszą się głównie do działania przeciwzapalnego, osłaniającego oraz wykrztuśnego. Zawierają one w składzie wiele cennych składników, w tym związki irydoidowe, flawonoidy o działaniu antyoksydacyjnym, kwasy organiczne, w tym kwas chlorogenowy.

Na co pomaga babka lancetowata i zwyczajna? Gatunki te używane są między innymi w przypadku:
– Zapaleń górnych dróg oddechowych – bólach gardła, chrypce, przewlekłym kaszlu,
– Do przemywania ran, owrzodzeń, zranień, śladów po ukąszeniach owadów,
– Na schorzenia układu pokarmowego,
– W stanach niskiej odporności.

Z kolei babka płesznik jest źródłem prozdrowotnych nasion, które używane są głównie w celu poprawy pracy jelit. Zalecane są przy zaparciach i mogą być one używane w tym celu nawet u małych dzieci i u kobiet w ciąży. Również nasiona babki płesznik wspomagają procesy metaboliczne i mogą pomóc w odchudzaniu.

Jak stosować babkę?

Babka, zależnie od gatunku, może być stosowana na różne sposoby. Jak z niej korzystać?

W sprzedaży można znaleźć produkty z babką w poniższych formach:
– Susz roślinny do przyrządzania naparów, odwarów z babki,
– Nasiona w przypadku babki płesznik – stosowane są one w całości po namoczeniu w wodzie, mleku lub innym napoju,
– Syropy,
– Kapsułki,
– Tabletki do ssania.

Ze względu na swoje właściwości babka używana jest również jako składnik kosmetyków, na przykład jak krem do twarzy, balsam do ciała, krem do pięt. Ma ona działanie regenerujące, odbudowujące, zmiękczające.

Czy babka ma przeciwwskazania?

Babka uznawana jest za bezpieczny surowiec, który nie powoduje wysokiego ryzyka pojawienia się skutków ubocznych.

Preparatów z babką nie powinny stosować kobiety będące w ciąży i karmiące dziecko piersią. Wynika to z faktu, że nie przeprowadzono badań, które mogłyby potwierdzić bezpieczeństwo jej używania w tych grupach. Należy stosować je jedynie po wcześniejszej konsultacji z lekarzem.

Related posts